مراقبت و سلامتی

اهمیت کم خوابی بر سلامت پوست و مو

اهمیت خواب برای سلامت پوست و مو

خواب کافی با تاثیر بسزایی بر روی شادابی و کیفیت پوست و موی شما همراه است. در هنگام خواب، فرآیند تکثیر سلول‌ها و خون‌رسانی بهتری اتفاق می‌افتد که بهبود پوست و مو را به دنبال دارد. برعکس، بی خوابی و دیر خوابیدن باعث اختلال در ترشح هورمون ملاتونین می‌شود و روند جوان‌سازی پوست و مو را به خطر می‌اندازد. لذا، خواب به موجب ترشح هورمون‌های لازم، باعث بهبود سلامت پوست و مو می‌شود.

تاثیر خواب و هورمون کورتیزول

از سوی دیگر، زمانی که نظم خواب شما بهم می‌خورد هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس شروع به ترشح می‌کند. این هورمون که مشکلات زیادی را در دراز مدت برای بدن انسان به همراه دارد، باعث کاهش سرعت تولید کلاژن می‌شود. کلاژن یکی از مهم‌ترین اجزای ساختار پوست است که به حفظ شادابی و جوانی آن کمک می‌کند. در چنین شرایطی، پوست شما به مرور شفافیت و شادابی خود را از دست می‌دهد و اگر برای مدت طولانی از خواب با کیفیت برخوردار نباشید، ممکن است اولین نشانه‌های چین و چروک و افتادگی پوست را حتی در جوانی تجربه کنید.

"اهمیت


تاثیر خواب بر ریزش مو

علاوه بر این، اختلال خواب و ریزش مو نیز رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. در واقع در بسیاری از افراد که دچار بی‌خوابی یا خواب بی‌کیفیت هستند و یا شرایط زندگی آنها استرس‌ و شوک‌های عصبی مختلفی را به آنها وارد می‌کند با مشکلات مختلفی در موهای خود دست و پنجه نرم می‌کنند. ریزش مو ، کدر شدن و حتی خشکی و بدحالتی موها می‌تواند به دلیل کمبود یک خواب با کیفیت و مناسب اتفاق بیفتد.

تعریف خواب خوب و با کیفیت

برای داشتن یک خواب خوب و اثربخش باید عوامل مختلفی را رعایت کنید؛ این عوامل شامل حالت مناسب خوابیدن، زمان مناسب خوابیدن و مدت زمان خواب، توجه به بهداشت و برنامه خواب منظم می‌شود که اگر آنها را رعایت کنید، خواب مناسب و با کیفیت بدون شک بر روی کیفیت زندگی شما تاثیر کاملا محسوسی خواهد گذاشت.

مدت زمان خواب تا حد زیادی به سن هر فرد و سبک زندگی وی بستگی دارد. به طور کلی اگر در طول شبانه روز کمتر از ۶ ساعت بخوابید دچار کم خوابی هستید. اگر در شبانه روز بیش از ۹ ساعت می‌خوابید نیز اصطلاحا پرخوابی دارید. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، خواب شبانه ۷ الی ۸ ساعت تمامی نیاز‌های بدن به خواب را برطرف خواهد کرد. اما این عدد برای نوزادان یا افراد مسن می‌تواند متفاوت باشد.

برای حفظ سلامت پوست و مو، علاوه بر زمان مناسبی که به خوابیدن اختصاص می‌دهید، باید نکات دیگری را نیز مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال، شما باید اطمینان حاصل کنید که تمامی لوازم خواب شما اعم از بالشت، پتو و تشک، تمیز باشند. همچنین، توصیه می‌شود که خانم‌ها قبل از خواب، آرایش صورت خود را با یک پاک کننده آرایش مناسب تمیز کرده و در صورت نیاز، برای شستن موهای خود، دوش بگیرند. با رعایت همین نکات ساده، می‌توانید تأثیر خواب بر پوست صورت و مو خود را مشاهده کنید.

 

اهمیت کم خوابی بر سلامت پوست و مو

تاثیر کم خوابی بر سلامت پوست و مو

همان‌طور که گفتیم، اهمیت خواب بر سلامت پوست و مو تقریبا بر هیچ کسی پوشیده نیست. در بسیاری از موارد، کم خوابی با مشکلات پوست و مو از جمله جوش صورت یا ریزش مو در ارتباط است. تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از زنانی که در طول شبانه روز، تنها ۱ الی ۲ ساعت کمتر از حد استاندارد می‌خوابند، از پوست کدرتر و پر چروک‌تری نسبت به دیگران برخوردارند.

کاهش تمرکز، ضعف حافظه، پیری زودرس، شکنندگی موها، سکته مغزی، کاهش قدرت باروری در مردان، خستگی مزمن، دیابت نوع ۲، ضعف سیستم ایمنی و بسیاری دیگر از جمله پیامدهای کم خوابی هستند که نه تنها پوست و مو بلکه تمام بدن را با چالش مواجه می‌کنند.

بهترین زمان خواب برای سلامت پوست و مو

در این مقاله در خصوص اهمیت خواب بر سلامت پوست و مو و اثرات بی خوابی بر پوست صحبت کردیم، اما بهترین زمان خواب برای پوست شاداب، ساعات آغازین شب است.براساس تحقیقات صورت گرفته، خواب شبانه به‌ نسبت خواب روزانه، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی به مراتب بهتر است.به همین دلیل، توصیه شده تا در بازه زمانی ۱۰-۱۱ الی ۶-۷ صبح، که با توجه به سبک زندگی شما می‌توانید الگوی خوابتان را تنظیم کنید، به خواب بروید و صبح زود بیدار شوید.

 

این تفکر که شب دیرتر به خواب بروید و از آن طرف صبح دیرتر از خواب بلند شوید اشتباه است. در واقع اگرچه شما بازه ۸ ساعته را به خواب رفته‌اید اما کیفیت خواب روز با شب قابل مقایسه نیست. علت این موضوع نیز به ترشح هورمون ملاتونین و ماده موثر کلاژن مربوط می‌شود. توجه داشته باشید برای اینکه شادابی و جوانی پوست و موی شما در طول شبانه روز حفظ شود، باید حداکثر ساعت ۱۱ شب به خواب بروید. بازه زمانی ۱۰-۱۱ الی ۶-۷ صبح بهترین زمان برای ترمیم و بازسازی پوست و مو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *